neděle 1. listopadu 2009

Jezte špenát!

Špenát (Spinacia) je rod rostlin z čeledi merlíkovitých.Jedná se o důležitou listovou zeleninu. Kultivována byla v jihozápadní Asii, patrně v Persii. Samotný název je odvozován s perského Esfenaj (اسفناج). Přes Sýrii a Arábii se dostal do severní Afriky, odkud se dostává kolem roku 1100 do Španělska a dále se pak šíří po Evropě. První recepty, ve kterých se používá špenát, jsou dochovány v kuchařské knize z roku 1390.

Navzdory všeobecnému mínění není špenát zvlášť bohatý na železo, ale i tak obsahuje cenné živiny. Podle některých výzkumů je to dobrý prostředek na prevenci rakoviny. Ve špenátu jsou obsaženykarotenoidy (i beta-karotenu), a to ve vyskoých koncentracích. Obsahuje také lutein, karotenový pigment, který působí antioxidačně. Výzkumy prokázaly, že častější konzumace potravy bohaté na beta-karoten pomáhá předejít degenerace žluté skvrny oční sítnice, která často způsobuje slepotu u starších lidí. Špenát se odedávna doporučoval na vysoký krevní tlak (obsahuje hodně draslíku, který reguluje krevní tlak), anémii a také zácpu.

Obecné považování špenátu za hodnotný zdroj železa vzniklo matematickou chybou, kde byla při analýze špatně napsaná desetinná čárka. Avšak současné výzkumy prokázaly přítomnost fytohormonů, působících na vývoj svalstva člověka.

5 komentářů:

 1. kdo? No Pepek námořník, ne?

  OdpovědětVymazat
 2. Víš, že jsem si to i myslel? :)

  OdpovědětVymazat
 3. jen jsem chtěl dát blogu trošku úroveň a vy hned takhle. tse tse

  OdpovědětVymazat
 4. Náhodou, hodně poučnej článek:)

  OdpovědětVymazat